Česká knihkupectví nabízejí nacistickou propagandu proti Židům mezi tituly pro děti

V několika českých knihkupectvích je v kategorii titulů pro děti k dostání knížka Jedovatá houba z roku 1938. Jedná se o nacistickou protižidovskou propagandu. Autor například dětem radí, že Židy poznají podle odporného nasládlého zápachu.

Knihu Ernsta Hiemera s názvem Jedovatá houba (v originále Der Giftpilz) vydalo nakladatelství Guidemedia etc. Stojí necelé tři stovky a je zařazena mezi literaturu pro děti. V popisu knihy stojí, že se jedná o ilustrovanou dětskou knihu, která je klasickým antisemitským dílem německé nacionálněsocialistické osvěty.

Knihu vydal v roce 1938 ve svém nakladatelství Der Stürmer jeden z nejaktivnějších kritiků Židů své doby Julius Streicher.

„Kniha ležérní formou dětem například radí, jak poznat Žida: podle odporného, nasládlého zápachu, anebo dle pohledu, který je číhavý a bodavý. Už na očích mu člověk okamžitě pozná, že je to špatný a prolhaný člověk,“ stojí v popisu dětské knížky, jejímuž autorovi bylo po válce v Německu doživotně zakázáno působit jako učitel.

„Nesmlouvavě autor zkomponoval taktéž básně, kterými zakončuje každou jednotlivou kapitolu. Vražda, zlodějna a lhaní, krádež, podvod, švindlování; To vše Žid může, to vše Žid smí, i židovské dítě dobře ví, že v talmudu psáno je, co Žid nenávidí a miluje, jak má smýšlet a jak má žít, v Talmudu se dozví Žid,“ uvádí nakladatelství a jednu takovou básničku rovnou cituje.

Popisek zároveň podotýká, že Jedovatá houba byla nacisty přijímána různě. Vedení strany ji vychvalovalo, zatímco některé špičky SS ji klasifikovaly jako mládež ohrožující. Podle nakladatelství může být z dnešního hlediska považována za učebnicový příklad protižidovské agitace.

Česká knižní distribuce nabízí i další tituly nakladatelství Guidemedia etc, které jsou namířeny proti Židům, například Golem – metla Čechů nebo soubor protižidovských výroků přisuzovaných význačným osobám české literatury s názvem Co řekli naši velikáni o Židech. Prodává také program NSDAP či spisky nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Na knihu upozornil na Twitteru zahraniční zpravodaj na Blízkém východě Jakub Szántó. „Českem se šíří další nacistické škváry a internetové obchody jsou neschopné odlišit, co prodávat a čím se naopak podílejí na porušování zákona. Pevně doufám, že Policie ČR ví a bude urychleně konat,“ uvedl Szántó.

Policie uvedla, že knihu Jedovatá houba bude řešit. „O případu víme a v obecné rovině můžeme potvrdit, že se jím zabýváme,“ napsala.

Knihu na Twitteru komentoval i šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). „Strašné. Doufám, že s nimi příslušné orgány okamžitě zatočí,” napsal.

Není to poprvé, kdy se v Česku dají sehnat předměty nacistické propagandy. Před třemi lety například vzbudilo rozruch vydavatelství Naše vojsko, když vyšlo najevo, že prodává trička a hrnky s Hitlerovou podobiznou. Nakladatelství to hájilo s tím, že se jedná o sběratelskou edici.

Facebook
WhatsApp
Email
Vytisknout

PŘIHLÁŠENÍ

© Copyright 2020   |   All Rights Reserved   |   Vytvoril: BAMBIK