Sabine už řádí v Česku. Vítr až 180 km/h, stromy na autech, výpadky proudu

Bouře Sabine, která od nedělního odpoledne páchala škody na severu a západu Evropy, dorazila do Česka. Vítr začal zesilovat během noci na pondělí. Na Sněžce dosáhly nárazy větru rychlosti 180 km/h, což je síla orkánu. Na Prachaticku zranil člověka strom, který spadl na auto, tisíce domácností jsou bez proudu.

11:35 – Míst bez proudu v Česku ubylo od 09:00 do 11:00 o desítky tisíc na zhruba 76 000. V síti ČEZ bylo bez proudu 41 000 odběratelů a v síti E.ON 35 000. 

11:22 – Hasiči ve Středočeském kraji vyjeli za poslední hodinu k 24 událostem. V Berouně likvidovali utrženou střechu na budově.

11:17 – V Liberci zůstala kvůli vichřici v pondělí zavřená zdejší zoologická zahrada. Několik vlaků bylo od brzkého rána zrušeno v Jizerských horách a Krkonoších, šlo například o spoje mezi Tanvaldem, Harrachovem a polskou Sklarzskou Porebou nebo o spoj v opačném směru.

11:02 – Energetici vyhlásili v Plzeňském kraji kalamitní stav, bez proudu je nyní 14 000 odběrných míst. Počet poruch se daří postupně snižovat.

10:55 – V souvislosti s větrným počasím zasahovali hasiči z Vysočiny od rána asi na 40 místech zejména kvůli odklízení stromů ze silnic. Někde vítr poškodil střechy rodinných domů, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Problémy v dodávkách energie jsou na Havlíčkobrodsku nebo Pelhřimovsku, kde je bez proudu 6000 domácností.

10:44 – Už 140 výjezdů mají na kontě moravskoslezští hasiči. Jejich počet během pondělního dopoledne dál roste. Hasiči například odstraňovali uvolněnou střešní krytinu z římskokatolického kostela ve Staré Bělé, a to s pomocí automobilového žebříku.

10:41 – Poškozenou sanitku hlásí záchranáři z Plzeňského kraje. Záchranáři jeli ráno na výjezd, když jim při průjezdu kolem lesa spadla větev na auto a poškodila čelní sklo. Nikdo nebyl zraněn.

10:36 – Kvůli silnému větru zůstaly zavřené všechny tři zoologické zahrady v Ústeckém kraji, tedy v Ústí nad Labem, Děčíně a Chomutově. Návštěvníci se dnes nedostanou ani do venkovních prostor areálu Památníku Terezín.

10:26 – „Za poslední hodinu evidují hasiči v ČR 256 událostí (celkem od půlnoci 1407 událostí) spojených s odstraňováním následků orkánu. Hasiči jsou v terénu nejvíc v Praze, Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Nově se přidal také kraj Moravskoslezský,” uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená.

10:22 – Větrná bouře se prohnala i Smetanovými sady v Jeseníku, po jejím pustošivém nájezdu leží na zemi minimálně 30 stromů. „Kromě zdržení se vycházek do lesa proto doporučujeme vyhnout se i tomuto městskému parku,“ uvedl ředitel Technických služeb Jeseník Patrik Tomáš Pavlíček.

10:13 – Tisíce lidí byly po ránu bez proudu také v okrajových částech Prahy, nejhorší situace byla v Kolodějích. Aktuálně jsou již dodávky plně obnoveny. ČTK to dopoledne řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. Výpadek podle něj postihl jednotky tisíc lidí, spadl jeden z mála sloupů venkovního vedení, který firma má. Většina elektrického vedení je v hlavním městě pod zemí.

10:02 – V Olomouckém kraji mají hasiči na kontě čtyři desítky výjezdů, jezdí nejen k popadaným stromům, ale i srolovaným střechám či odstraňování naplavenin v řekách. Hasiči zasahují nejen v Jeseníku, ale i v okolních obcích, jako jsou Mikulovice, Uhelná, Skorošice, Zlaté Hory či Písečná.

9:56 – V Karlovarském kraji je kvůli silnému větru 17 000 lidí bez elektřiny. ČEZ vyhlásil v kraji kalamitní stav. Výpadky jsou ve 33 obcích v kraji.

9:50 – Kalamitní stav kvůli poruchám na vedení vyhlásil také E.ON v Jihočeském kraji. Bez proudu je v regionu asi 50 000 odběratelů, v celé ČR přes 120 000.

9:45 – Kvůli hromadění poruch na vedení vyhlásil ČEZ kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji. V síti ČEZ je 70 000 míst bez proudu.

9:44 – Tísňová linka hasičů ve Středočeském kraji byla v noci místy zahlcená, některé události tak vyřizovalo operační středisko hasičů i v Jihomoravském kraji. “Funguje to tak standardně, když je linka zahlcená, telefonáty takzvaně přepadávají do jiných krajů. Linka v Jihomoravském kraji tak přijímala některé události ze Středočeského kraje,” uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

9:40 – Od půlnoci do 09:00 hodiny už vyjížděli hasiči v ČR k 1151 zásahům. V tuto chvíli je nejvíc událostí v Jihočeském a Středočeském kraji.

9:31 – Hasiči ve Středočeském kraji vyjížděli od nedělních 22:00 do dnešních 8:00 zhruba ke 350 událostem v souvislosti se silným větrem, především k popadaným stromům, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Energetici společnosti ČEZ řeší v kraji nejvíce poruch v celé republice, bez elektřiny je zde 37 000 domácností, oznámila mluvčí firmy ČEZ Soňa Holingerová. V regionu je 39 poruch na vedení vysokého napětí.

9:26 – Hasiči v Libereckém kraji museli od nedělního večera do pondělního rána vyjet zhruba sedmdesátkrát k popadaným stromům. V Raspenavě spadl jeden na rodinný dům. Nikomu se nic nestalo. Provoz na železniční trati do Frýdlantského výběžku je zpožděný, z Liberce do Žitavy jezdí místo vlaků autobusy. Bez proudu jsou v kraji stovky domácností. Z preventivních důvodů zůstane dnes po celý den uzavřená liberecká zoo.

9:21 – Veřejná zeleň města Brna kvůli výstraze meteorologů před silným větrem preventivně uzavírá městské parky, zůstanou uzavřené do úterního poledne. ČTK to řekl ředitel příspěvkové organizace Jozef Kasala. Zavřené zůstanou i hřbitovy. Uzavřený zůstane například i zámecký park ve Slavkově.

9:18 – V Jihočeském kraji je kvůli silnému větru momentálně bez proudu asi deset tisíc domácností, nejvíce na Prachaticku. Energetici evidují dvacet tři poruch na vedení vysokého napětí.

9:13 – Hasiči v Plzeňském kraji mají přes 200 zásahů kvůli větru. Hlavní nápor vichru už region opustil. Bez proudu je v kraji 24 000 odběratelů.

9:05 – Kvůli silnému větru zůstaly ve středních Čechách zavřené některé školy, například gymnázium v Kutné Hoře nebo SOŠ Čelákovice. Zavřený je Průhonický park.

8:58 – V nemocnicích v Karlových Varech i v Chebu jsou hlavní komplikací především popadané větve, které se naštěstí obešly bez újmy na zdraví nebo majetku. „V krajském městě je likvidujeme průběžně vlastními silami, v parku chebské nemocnice za pomoci hasičů. Zde vítr navíc poškodil i billboardy, které jsou u vnější zdi nemocnice podél ulice 17. listopadu. Jejich vlastníky již nemocnice informovala a požádala o zajištění,“ uvedl Vladislav Podracký, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice, pod kterou obě nemocnice spadají.

8:54 – V Olomouckém kraji hasiči zatím evidují na čtyři desítky události spojených s odstraňováním následků velmi silného větru. Drtivá většina výjezdů profesionálních a dobrovolných hasičů je řešena na Jesenicku, převážně se jedná o spadané stromy na komunikace, kolejiště či veřejná prostranství.

8:50 – Hasiči v Česku do 07:00 zasahovali kvůli větru čtyřikrát častěji než normálně za celý den. Zásahů bylo přes 600, zatímco běžně jich bývá 162 za den. 

8:40 – Kvůli silnému větru nejezdí vlaky z Českých Budějovic. Provoz na všechny směry z jihočeské metropole blokují popadané stromy nebo porušené vedení. Zatím není jasné, jak dlouho omezení potrvá.

8:30 – Už šest desítek výjezdů mají na kontě moravskoslezští hasiči kvůli orkánu Sabine. „Především šlo tradičně o odstraňování spadlých stromů, v několika případech i provizorní upevnění či stržení uvolněné plechové střešní krytiny. Tyto události si dosud nevyžádaly žádné zranění ani větší materiální škody,“ sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

8:23 – Popadané stromy v silném větru zastavily dopravu na železniční trati mezi Chebem a Aší. „Na místo míří náhradní autobusy,“ uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková. Zastavil se i provoz v úseku Mariánské Lázně – Plzeň. „Odkloněna byla trasa Pendolina, a to přes Karlovy Vary směr Ústí nad Labem,“ pokračovala Pavlíková. Z preventivních důvodů nejezdí některé přeshraniční vlakové spoje.

8:19 – Podle generálního ředitelství hasičského sboru vyjížděli hasiči mezi 06:00 až 07:00 k 259 událostem. „Nejhorší situace je ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji a také v hlavním městě,” uvedla jejich mluvčí Nicole Studená.

8:13 – Silný vítr zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek. Ráno vítr na Sněžce dosáhl rychlosti až 180 km/h. Horská služba Krkonoše nedoporučuje kvůli silnému větru hřebenové túry.

8:09 – Silný déšť, který doprovází bouři Sabine, vyplavil několik bytů v Revoluční ulici v Plzni. Přispěly k tomu i ucpané kanály, v bytech bylo asi 30 centimetrů vody.

7:48 – Hasiči z různých koutů Česka hlásí prudký nárůst výjezdů v ranních hodinách. V Karlovarském kraji třeba hasiči přes noc zasahovali u čtrnácti spadlých stromů, které vyvrátil nebo zlomil silný vítr. „To byl docela klid, ale od půl šesté od rána se nikdo nezastavil a odstraňujeme jeden strom za druhým. Jedná se převážně o stromy přes silnici, a to na území celého Karlovarského kraje. Zrovna v Karlových Varech řešíme nahnutý strom nad hotelem,“ uvedl mluvčí karlovarských krajských hasičů Jiří Markůsek.

7:42 – Kvůli silnému větru bylo na pražském letišti Václava Havla zrušeno zatím sedm zpátečních letů. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění na příletu i na odletu. Letadla zaparkovaná na ploše byla zajištěna, případně umístěna do hangárů, sdělila ráno Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

7:30 – V ulici Plukovníka Mráze v pražské Hostivaři spadl strom na zaparkovaná auta, v jednom zrovna seděl řidič, vyvázl bez zranění. Strom rozřezali hasiči.

7:25 – Středočeští hasiči vyjížděli od 6:00 do 7:00 ke 110 událostem, jde téměř o stejné množství jako za celou noc. „Ve 105 případech jde o popadané stromy nebo zajištění uvolněných částí střech nebo pergol. Největší nárůst je na Příbramsku, Benešovsku, Praze-východ a Praze-západ,“ uvedli.

7:06 – Kvůli popadaným stromům a větvím byl ráno na Jesenicku zastaven provoz vlaků mezi stanicemi Vápenná – Lipová Lázně a Velká Kraš – Žulová.

7:04 – Dispečink ČEZ Distribuce eviduje desítky poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny jsou tisíce odběrných míst. „Nejvíce poruch aktuálně řešíme v Plzeňském kraji – jedná se o 15 poruch na vedení vysokého napětí, tedy asi 12 tisíc odběrných míst bez elektřiny, a Středočeském kraji,“ uvedla mluvčí energetiků Šárka Lapáčková Beránková.

7:00 – Zvýšený počet výjezdů hlásí pražští hasiči, zatím jde o desítky případů. V pražském Karlíně spadl strom přes cestu.

6:54 – Vítr na několika místech vítr přerušil dopravu. Podle webu Českých drah už kolem 04:00 na některých tratích zastavily vlaky spadlé stromy, hlavně na jihu a západě Čech. Na Prachaticku zranil jednoho člověka pád stromu na auto. Silný vítr také přerušil dodávky proudu pro desítky tisíc odběratelů elektřiny.

Vítr začal zesilovat v noci na pondělí.

„Na Sněžce byly  po čtvrté ráno naměřeny nárazy větru o rychlosti 108 km/h, ale vítr zesiloval a krátce po šesté ráno už je potvrzena rychlost 180 km/h. Milešovka hlásí vítr s nárazy 115 km/h. V Praze 86 km/h, v Kocelovicích v Jihočeském kraji 90 km/h, v Tušimicích na Ústecku 82 km/h,“ uvedla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Výstraha meteorologů před extrémně silným větrem platí pro pondělní dopoledne pro západní část České republiky, i dál ale pak bude silně foukat.

Na studené frontě meteorologové očekávají také bouřky. Ty se objevily například nad Německem u Hannoveru. „Nejsilnější poryvy větru naměříme od šesti ráno do 12 hodiny v Čechách, poté bude vítr částečně slábnout,“ dodala meteoroložka. V úterý bude vítr dosahovat rychlosti do 90 km/h, na horách do 110 km/h a ve středu do 70 km/h.

 

Facebook
WhatsApp
Email
Vytisknout
Zamyšlení
Stan BeBe

Čekání

Čekání Všichni na něco čekáme. Na autobus, ve frontě na pokladnu, až nám bude patnáct, pak osmnáct …,na výplatu, důchod, na lásku, na návrat dětí,

Čísť »
Zamyšlení
Stan BeBe

Kdy začíná den

Kdy začíná den Tak, kdy skutečně začíná den? Ráno začíná rozedněním, odpoledne odpočinkem, večer po setmění, a noc?To ponocujeme nebo již spíme. Alespoň někteří z

Čísť »

PŘIHLÁŠENÍ

© Copyright 2020   |   All Rights Reserved   |   Vytvoril: BAMBIK